Happy St. Patrick’s Day! Specjalne lekcje w The Palms

W naszej szkole uwielbiamy wszelkiego rodzaju Special Days. Jest to świetna okazja do rozszerzenia słownictwa uczniom, ale również przemycenia wiedzy ogólnej, w języku angielskim. W tym miesiącu będą miały miejsce dwie takie lekcje – St. Patrick’s Day oraz Easter.

St. Patrick’s Day  – święto piwa i whiskey dla dzieci?

Wielu osobom dzień świętego Patryka kojarzy się wyłącznie z alkoholem. Ale przecież ucząc dzieci z wiadomych powodów pomijamy tą część tradycji. Są inne, bardzo fajne symbole z nim związane, na których można się skoncentrować i oprzeć swoją lekcję. W materiałach przygotowanych na tą okazję zawarty jest krótki tekst informacyjny o dniu św. Patryka dla dzieci, na którym bazować będą dalsze ćwiczenia o St. Patrick’s Day. Tekst jest czytamy dzieciom na początku lekcji, wskazując na umieszczone obok obrazki. Mają one ułatwić zrozumienie tekstu dzieciom i uatrakcyjnić reading.

St. Patrick's Day czytanka dla dzieci

Nowe słówka, pełnymi zdaniami

Nauka słownictwa u dzieci odbywa się głównie za pomocą flashcards. Dodatkowo materiały przygotowane dla wszystkich lektorów przez Katarzynę Zarosińską – dyrektora szkoły ds. przyjemnej i skutecznej nauki, zawierają również word cards i nowość – sentence cards. Word cards są dla młodszych dzieci, których umiejętności nie pozwalają na zbudowanie dłuższych zdań niż This is a ….. Sentence cards są dla starszych uczniów z klas np. 2,3 i 4, które widząc symbol, będą mogły odtworzyć tekst informacyjny, który usłyszały na początku lekcji.

Zanim jednak uczniowie zaczną używać nowych słówek i zdań, nauczyciele przećwiczą budowanie tych zdań za pomocą symboli, używając kolejnych gier utrwalających, takich jak: kółko i krzyżyk, gra planszowa lub układanie zdań za pomocą tęczowego koła. Dla młodszych mamy gry utrwalające wyścigi oraz 6×6.

Nauka czytania po angielsku

Ponieważ z okazji St. Patrick’s Day mamy dla dzieci przygotowaną czytankę, nie może też zabraknąć ćwiczeń na rozumienie tekstu. Dlatego przygotowane są także dodatkowe karty tego typu dla starszych dzieci, umiejących już samodzielnie czytać. Pierwsza z nich to znajdowanie błędów w tekście. Druga to czytanie tekstu informacyjnego, gdzie w niektórych miejscach słowa zostały zastąpione symbolami. Dzięki nim reading to pestka, a dzieci zapamiętują nie tylko znaczenie poszczególnych słów ale i całe zdania.

Kolejność materiałów też nie jest przypadkowa. Utrwalające gry i zabawy mają zapewnić zapamiętanie nowego słownictwa u młodszych dzieci oraz odtworzenie tekstu informacyjnego u dzieci starszych, tworząc piękną dłuższą wypowiedź.

Mamy nadzieję, że dzisiejsze lekcje będą dla dzieci bardzo atrakcyjne. Zachęcamy wszystkich uczniów do zebrania z domu zielonych przedmiotów i przygotowania ich na lekcję obok komputera, a także w miarę możliwości – ubrania się na zielono.

Materiały do lekcji St. Patrick’s Day są dostępne na blogu Igraszki Językowe prowadzonym przez Katarzynę Zarosińską