Jak uczyć się angielskiego z filmów świątecznych? To pytanie często zadają uczniowie przed przerwą świąteczno-noworoczną. Kiedy jesteśmy w świątecznym nastroju i mamy kilka dni wolnego, oglądamy te same świąteczne produkcje rok za rokiem. Jeśli aktualnie uczysz się języka angielskiego i chcesz wykorzystać te filmowe wieczory w efektywny sposób, podpowiadamy jak to zrobić z pomysłem i skutecznie.
Dlaczego warto oglądać filmy świąteczne po angielsku?
Świąteczne filmy oglądane po angielsku mogą nam pomóc w oswojeniu się z językiem. Zazwyczaj fabuła w tych filmach jest bardzo prosta i oglądając je w oryginale lub nawet z anglojęzycznymi napisami, możemy poczuć lepiej klimat używania języka angielskiego w różnych, autentycznych sytuacjach. Nauka języka angielskiego trwa zazwyczaj kilka lat i warto stosować różne sposoby, aby umacniać swoje umiejętności.
Są różne sposoby na skuteczną naukę języka angielskiego. Przykładowo oglądanie świątecznych filmów rozwija naszą sprawność językową rozumienia ze słuchu. Warto spróbować tej techniki. Oczywiście nie musimy znać każdego, pojedynczego słowa używanego w filmie, ale istotą jest zrozumienie sytuacji, nastroju i ogólnego rozumienia wypowiedzi po angielsku. Im więcej będziemy oglądać filmów bez napisów, tym lepiej. Chociaż na początku możemy włączyć oryginalne napisy jako dodatkowe wsparcie. Wówczas słuchając oryginalnych wypowiedzi native speakerów, również czytamy i zauważamy więcej konkretnych fraz czy wyrażeń.
Nauka angielskiego z filmów świątecznych – jak robić to z pomysłem?
Podpowiemy tutaj jak uczyć się angielskiego z filmów świątecznych. Jest naprawdę mnóstwo list polecających konkretne tytuły filmów, ale warto wiedzieć jak skorzystać prawidłowo z tej techniki nauki języka. Oglądanie w oryginale jest bardzo korzystne, niezależnie od poziomu zaawansowania, ale trzeba umieć faktycznie z tych filmów się czegoś nowego nauczyć.
Nauka angielskiego dla dzieci
Dzieci zazwyczaj nie mają w ogóle problemu, że nie rozumieją wszystkich słów w filmie. Dużo uwagi przywiązują do wizualnej strony – mimiki postaci, sytuacji i okoliczności, które mają miejsce w scenach. Najlepiej zatem jeśli oglądają filmy zupełnie bez napisów. Można zastosować ewentualnie taki sposób, żeby oglądać w oryginale film, który dzieci już oglądały wcześniej i znają fabułę, a nawet konkretne sceny na wylot. Wówczas produkcję ogląda się łatwiej i przyjemniej i można skupić się na słuchaniu i powtarzaniu konkretnych wyrażeń.
Nauka angielskiego dla młodzieży i dorosłych
U młodzieży i osób dorosłych można oglądać filmy na różne sposoby. Najczęściej stosowane przez uczniów jest włączanie polskich napisów w czasie kiedy w tle leci oryginalny lektor. Nie jest to jednak dobra metoda. Rozleniwianie się mózgu powoduje, że przestajemy słuchać, tylko skupiamy się na polskich napisach. Taka metoda tłumaczeniowa niewiele nam daje.
Dobry sposób to oglądanie filmu po angielsku z angielskimi napisami. Ta technika jest dużo lepsza i często polecana dla osób początkujących lub średniozaawansowanych. Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie tej metody, to warto wykorzystać dodatkowo notatki. W czasie oglądania filmu, kiedy pojawi się interesujące dla Ciebie wyrażenie, zanotuj je – najlepiej całe zdanie i dodatkowy kontekst, w którym została użyta. Jeśli zrobisz te notatki w formie fiszek, na mniejszych karteczkach typu post-it, to możesz je rozwiesić sobie w domu w różnych miejscach. Ponowne czytanie tych wyrażeń, próbowanie znalezienia zastosowania we własnych sytuacjach życiowych, pozwala na lepsze i dłuższe zapamiętanie tych fraz.
Idealnie byłoby obejrzeć film w oryginale kilka razy. Jeśli uda Ci się obejrzeć film dwa razy z napisami, to może trzeci raz obejrzysz już bez napisów – tylko w oryginale. Możesz wtedy powtarzać wyrażenia w trakcie, robić dodatkowe notatki lub nawet wymyślać własne zdania z zastosowaniem nowo poznanych wyrażeń.
Oczywiście istnieje pytanie, jaki film jesteśmy w stanie obejrzeć dwa a nawet trzy razy z rzędu. Trzeba wybrać taki, który naprawdę bardzo lubimy i potraktować oglądanie jako przyjemne ćwiczenie do nauki języka angielskiego. Może to będzie fragment filmu, który najbardziej lubimy. Obejrzyjmy go 3 razy, przewijając nawet w trakcie jednego wieczoru filmowego.
Najlepsze filmy świąteczne do nauki angielskiego – TOP 5
Prawdopodobnie najczęściej wybieranym filmem świątecznym jest „Kevin sam w domu” ale to nie jest jedyna warta obejrzenia filmowa produkcja. Co więcej jest to dość stary film i nagranie oryginalne dźwięku nie jest najlepszej jakości. Osobom początkującym czy średniozaawansowanym może być trudno go oglądać bez napisów.
Na naszej subiektywnej liście świątecznych hitów filmowych znajdują się inne filmy:
- „Holiday” – dwie nieznające się kobiety postanawiają na święta zamienić się domami, aby uciec od problemów. Jedna z nich jest Angielką, a druga – Amerykanką. Można zaobserwować ciekawe różnice w angielskim akcencie i wynotować dużo praktycznych wyrażeń. Poza tym film jest śmieszny i wzruszający zarazem, a niektóre sceny można oglądać bez końca.
- „Pada Shrek” – ten specjalny, bożonarodzeniowy film ze Shrekiem w roli głównej to przesympatyczna propozycja dla całej rodziny. Film trwa 21 minut, więc bez problemu można obejrzeć do nawet 3 razy zgodnie z naszą propozycją metodyczną powyżej. Shrek zapewni nam rozrywkę i nowe słownictwo.
- „Pingwiny z Madagaskaru: Misja świąteczna” – jeśli jest jakiś film związany z Madagaskarem, to u nas nie może go zabraknąć na liście ulubionych. Dzielne pingwiny z Madagaskaru w świątecznym epizodzie przygotowują świąteczną wieczerzę, ale plany się zmieniają, kiedy Szeregowy postanawia wybrać się po prezent dla samotnego misia Teda. To jak zwykle śmieszny i pełen zabawnych tekstów film dla małych i dużych.
- „An Accidental Christmas” (pol. “Święta pełne niespodzianek”) to kolejna rodzinna propozycja na święta. Dzieciaki obmyślają plan, by połączyć rodziców, którzy po 15 latach małżeństwa planują rozwód. Będą to wspólne egzotyczne święta! Uwielbiamy filmy, których akcja rozgrywa się pod palmami.
- Ostatnia propozycja to piękny klasyk – „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa. Warto sięgnąć po jedną z adaptacji tego ponadczasowego opowiadania Charlesa Dickensa. Tutaj znajdziesz ranking różnych produkcji, których scenariusz był inspirowany tym dziełem: https://film.org.pl/a/opowiesc-wigilijna-ranking-adaptacji-swiatecznego-dziela-charlesa-dickensa-228183
Systematyczna nauka poprawia komfort mówienia po angielsku
Teraz kiedy już wiesz jak uczyć się angielskiego z filmów, nie pozostaje nic innego jak spróbować. Obejrzysz wybrany film świąteczny, zanotujesz wybrane wyrażenia, rozwiesisz je w różnych miejscach po domu, zrobisz fiszki itd. A jeśli to rozbudzi Twoje chęci do nauki angielskiego, to zachęcamy do kontaktu i regularnej nauki języka w szkole językowej. The Palms to szkoła językowa w dzielnicy Ursynów i Wilanów, w której będziesz uczyć się z prawdziwą przyjemnością. Nasze metody uwzględniają oglądanie filmów w oryginale, ale oprócz tego czeka na Ciebie wiele innych niespodzianek, gier językowych i quizów. Dzięki systematycznej nauce pod okiem doświadczonych lektorów i metodyków możesz poprawić komfort posługiwania się angielskim dużo szybciej! Sprawdź nas i skorzystaj z lekcji próbnych. Tu możesz zgłosić się do wybranej placówki.
Formularz kontaktowy znajduje się tutaj <klik>.
zdj. Freepik