Gry językowe są coraz częściej wykorzystywane do nauki angielskiego, hiszpańskiego czy niemieckiego, chociaż wciąż nie jest to zbyt popularny sposób na naukę języka. Nawiązując do tematu „Gry niejęzykowe – ćwicz dzięki nim słownictwo i struktury gramatyczne” pada pytanie – co to są gry niejęzykowe, których można używać do nauki języka angielskiego? Skoro to nie są gry językowe z założenia, to w jaki sposób jednak można ich użyć do nauki? Otóż można to zrobić przy odrobinie kreatywnego podejścia i otwartości na nowe doświadczenia.
Gry niejęzykowe na lekcji angielskiego – czy to ma sens?
Ma to o tyle sens, że gry niejęzykowe stają się uniwersalne w nauce angielskiego. Pasują do każdego tematu słownictwa i struktur gramatycznych. Mogą być z powodzeniem używane na lekcjach angielskiego zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wystarczy wykorzystać do gry karty obrazkowe (ang. flashcards) i już mamy skuteczną grę do ćwiczenia lub utrwalania materiału. Nasuwa się drugie pytanie: po co używać gier niejęzykowych skoro są inne gry językowe na rynku?
Niestety liczba gier językowych jest mocno ograniczona. Mając zajęcia angielskiego w grupach dwa razy w tygodniu, a w roku w sumie ponad 60 lekcji, potrzebujemy większego wyboru, urozmaicenia i zaskoczenia dla uczniów. Dodatkowo w grach gotowych brakuje uniwersalności. Zazwyczaj ich estetyka determinuje grupy wiekowe, a tutaj już zaczyna się robić problem jeśli mamy lekcje angielskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Jakie gry niejęzykowe mogą wspomóc naukę angielskiego?
Nasza szkoła w dzielnicy Ursynów i Wilanów od początku mocno wykorzystywała gry na lekcjach angielskiego a po 12 latach doświadczenia stosujemy je jeszcze częściej. Jest to jedna z pięciu technik nauki języka angielskiego, która jest zawarta w naszej autorskiej metodzie „Five Stars”. Uwielbiamy gry, mocno wierzymy w ich efekty.
Nauka angielskiego w grupie staje się bardziej skuteczna, kiedy stosujemy gry. Po pierwsze na lekcji panuje swobodna, miła atmosfera, co ogólnie wpływa dobrze na naukę. Po drugie gry mają sens wtedy, kiedy jest więcej osób i rozgrywka zaczyna być motywująca. Jeśli w grupie mamy do 8 osób, to jest to optymalna liczba uczestników, aby każdy mógł zagrać w grę i jednocześnie nie za duża do tego, aby uwzględnić aspekt ćwiczenia słownictwa czy struktur gramatycznych. Do tego również potrzebne są proste zasady, aby nauczyciel nie musiał poświęcać lekcji na tłumaczenie reguł gry i przejść jak najszybciej do realizacji ćwiczenia.
Najczęściej wykorzystywane gry niejęzykowe do nauki angielskiego
Biorąc pod uwagę skuteczne sposoby na naukę angielskiego, wybraliśmy kilka gier, które spełniają wszystkie wymienione wyżej kryteria. Są uniwersalne pod względem tematu lekcji, mają proste zasady i są bardzo lubiane przez uczniów. Są to:
Kolorowe gry na lekcji angielskiego
Pierwsze dwie gry – Jenga i Krzesełka, to gry z kolorowymi elementami. Są do nasze ulubione narzędzia do kolorowego drylowania. Stworzyliśmy autorskie dodatki do tych gier i dzięki nim nauka angielskiego stała się możliwa. Gra niejęzykowa stała się językową. Mamy tu na myśli kolorową legendę, która oznacza kolorem wybraną konstrukcję gramatyczną lub słówka. Losując kolory kostką, uczniowie w nieplanowany sposób wybierają elementy zdania do utworzenia. Innym razem na przykład możemy kolorami oznaczyć konstrukcje twierdzące, przeczące lub pytania. Możliwości jest wiele i zastosowanie tych gier zależy od kreatywności lektora, czego w naszej szkole nie brakuje.
W nauce angielskiego liczy się liczba powtórek
Kolejne dwie gry – Krokodyl i Pierdzioszek – to nasze ulubione gry na dywan, kiedy potrzebna jest duża liczba powtórek. Ogólnie zasada jest taka, że uczniowie rzucają kostką i w zależności od tego ile oczek wypadnie muszą powiedzieć określoną liczbę zdań. Też wykorzystujemy do tego karty obrazkowe a liczba oczek podpowiada ile karteczek uczeń bierze i z jakimi wyrazami układa zdania. To bardzo proste zasady. Jest w tych grach dodatkowy bardzo ważny element gry – niewiadoma. Czy to jest pierdzioszek, który wydaje śmieszne dźwięki, czy to jest krokodyl, który kłapie paszczą. Nie wiadomo kiedy to się wydarzy. Dlatego te gry stają się atrakcyjne na lekcjach angielskiego. Odwracają uwagę od procesu nauki i sprawiają, że staje się ona przyjemna.
Czy same gry wystarczą do efektywnej nauki języka?
Gry są bardzo skuteczne, ale nie są jedyną formą ćwiczenia. W ramach już wspomnianej metody nauczania „Five Stars” mamy pięć technik, które przeplatają się na każdej lekcji i wzbogacają program z podręcznika o dodatkowe materiały. Są to:
- Wordbox – pomysły na powtórkę słownictwa
- Using Multimedia – wykorzystanie multimediów, tablicy interaktywnej i aplikacji komórkowych
- Using Realia – wykorzystanie oryginalnych przedmiotów obrazujących temat lekcji lub słownictwo
- Using Games – użycie gier do nauki języków
- Drama – teatralizacja, dłuższe wypowiedzi pełno zdaniowe
Wordbox- powtórka słownictwa
Każda lekcja zaczyna się od powtórki słownictwa z poprzednich lekcji. Czasami to będzie ostatnia lekcja, a czasami lekcja sprzed miesiąca. Zazwyczaj stosujemy w tej części lekcji gry językowe, które uczniowie znają i lubią. Aktywne powtarzanie i drylowanie słownictwa zapewnia skuteczną naukę na dłużej!
Using Multimedia
W dzisiejszym świecie nie ma nauki bez mutlimediów. Używamy oryginalnych filmów, seriali i piosenek, ale również wyszukujemy nowe platformy i aplikacje. Sami tworzymy kreatory interaktywne, które bardzo pomagają w tworzeniu dłuższych historii, szczególnie u najmłodszych!
Using Realia
Oryginalne przedmioty działają na wszystkie zmysły. Zaskoczenie uczniów jest bezcenne, kiedy na lekcji pojawiają się niespodziewane rzeczy. Często obrazujemy nimi temat lekcji, nowe słownictwo lub działamy na skojarzenia. Efekty nauki są wyjątkowe!
Gry językowe
Jesteśmy ekspertami w użyciu gier językowych, które pomagają w utrwalaniu materiału i zapewniają przyjemną formę nauki w kursach – nie tylko dla dzieci! Gry językowe motywują do nauki, odstresowują uczniów bez względu na wiek i są bardzo skuteczne przy nauce nowego słownictwa i gramatyki.
Podsumowanie lekcji
Na podsumowanie lekcji często stosujemy technikę teatralizacji (ang. drama). Łączymy wówczas gramatykę z nowopoznanym słownictwem i przedstawiamy sposoby na ich praktyczne użycie. Na lekcji dialogów, scenek, debat, prezentacji czy historyjek. Duży nacisk na praktyczne zastosowanie języka obcego.
Gry językowe to świetne wsparcie w nauce angielskiego dorosłych
Skuteczne sposoby na naukę języka angielskiego, które opisaliśmy w tym artykule dotyczą naszym zdaniem nie tylko dzieci i młodzieży. Od 12 lat prowadzimy lekcje angielskiego dla dorosłych i wiemy jak ta nauka angielskiego powinna wyglądać, aby dawała rezultaty.
Nauka w grupie, która ma zajęcia dwa razy na tydzień wieczorem, to duże zobowiązanie dla osób dorosłych. W obliczu innych obowiązków domowych i zawodowych trzeba mieć dużo motywacji własnej, aby zrealizować taki kurs. Z pewnością pomaga w tym metoda nauczania, która musi być efektywna z jednej strony, ale również przyjemna dla uczniów z drugiej strony.
Jesteśmy przekonani, że gry językowe to świetne wsparcie w nauce angielskiego dla dorosłych. Potwierdzają to nasi kursanci, którzy realizują zajęcia w naszej szkole. Chętnie przychodzą na lekcje a z czasem ich spotkania stają się językowymi spotkaniami towarzyskimi. Polecamy wszystkim niedowiarkom spróbować takiej formy nauki. Oferujemy w The Palms aż 3 lekcje próbne w grupie. Można sprawdzić i przekonać się, jak wygląda kurs językowy w nowoczesnej, kreatywnej odsłonie!